- Bildspecial – Örebro HK vs Malmö Redhawks
- Platt fall i Berhn Arena när Örebro HK åkte på en brakförlust
- Utvecklingen av Vivalla IP fortsätter
- Örebroprofessor svarade på frågor på Världsdiabetesdagen
- Kom och var med i Seniorkraft en grupp för ett hälsosamt åldrande
- Nu inleds projekteringen på området där Sjöängsskolan tidigare låg
- Örebro överskrider nya nivåer för luftföroreningar
- BIK Karlskoga vann klart mot Södertälje
- En vecka fri från våld
- NTI Gymnasiet Örebro firar 20 år
Ökad överföringskapacitet i Svenska kraftnäts ledningar
Arkivbild
Överföringskapaciteten av el mellan Sveriges elområden i sydlig riktning ökade med drygt en tiondel 2022 jämfört med 2021, det beror bland annat på investeringar i nya apparater och ledningar men även god planering av underhållsarbeten.
– Vi jobbar kontinuerligt med att förstärka överföringsförmågan i det svenska transmissionsnätet/stamnätet, så att vi får en effektivare resursanvändning av elen, säger Erik Ek, strategisk driftchef, Svenska kraftnät.
Ett sätt att mäta överföringsförmågan eller kapaciteten är att titta på tilldelad kapacitet (hur mycket el som Svenska kraftnät upplåter till marknaden) mellan elområdena. I Sverige finns fyra elområden. Mellan elområde 2 och 3 respektive elområde 3 och 4 är kapaciteten störst, Örebro/Örebro län tillhör elområde 3.
Under 2022 var den tilldelade genomsnittliga kapaciteten 6505 MW från elområde 2 till 3, vilket var en ökning med 632 MW jämfört med 2021. Motsvarande siffra för kapaciteten från elområde 3 till 4 var 4560 MW 2022, vilket var en ökning med 492 MW jämfört med 2021.
– Överföringsförmågan har väldigt mycket med driftförutsättningarna att göra. Det bästa är om överföringen är jämt fördelat på ledningarna från norr till söder. Vi har till exempel många utlandsförbindelser och det betyder att utfallsrummet och olika kombinationer av flöden alltid ska klaras av med god driftsäkerhet, säger Erik Ek.
Det finns en mängd olika faktorer som förklarar den ökade överföringsförmågan utöver de olika förutsättningar som gives av driftläget.
Erik Ek lyfter fram de viktigaste:
- Investeringar i nya apparater och ledningar.
- God samplanering av dels kärnkraftens revisioner, dels underhållsarbeten i nätet.
- Ökad kunskap om de olika flödena i nätet vilket möjliggjort ökad överföringskapacitet.
- Ökade mothandelsmöjligheter vilket gör att man med bibehållen driftsäkerhet kan öka överföringskapaciteten.
Samhällsekonomi och klimat
Både samhällsekonomiskt och av klimatskäl är ökad överföringskapacitet från norra till södra Sverige viktigt, berättar Erik Ek.
– Ökad överföring av el från överskottsområde till underskottsområde innebär mindre risk för energibrist och effektbrist i södra Sverige. Det gör också att vi kan nyttja produktionsresurser med lägsta möjliga produktionskostnad. Därtill jämnar det också ut elpriserna, det vill säga bidrar till att sänka priserna något i södra Sverige, men öka något i norra Sverige.
Klimatvinsten av ökad överföringskapacitet handlar enligt honom om att elproduktionen i norra Sverige har lägre klimatpåverkan än produktion i södra Sverige och på kontinenten. Ökad överföring innebär därmed att mer av den svenska vatten- och vindkraften kan ersätta dyrare produktion med högre klimatpåverkan.
Sverige
Örebronyheter
Källa Svenska Kraftnät
Related Posts
Latest News
-
Bildspecial – Örebro HK vs Malmö Redhawks
Örebro HK tog emot Malmö Redhawks under lördag eftermiddag, en...
- Posted november 15, 2025
- 0
-
Platt fall i Berhn Arena när Örebro HK åkte på en brakförlust
Örebro HK tog emot Malmö Redhawks under lördag eftermiddag, en...
- Posted november 15, 2025
- 0
-
Utvecklingen av Vivalla IP fortsätter
Nu går Örebro kommun vidare i arbetet med att göra...
- Posted november 15, 2025
- 0
-
Örebroprofessor svarade på frågor på Världsdiabetesdagen
Världsdiabetesdagen är en dag för människor som lever med diabetes....
- Posted november 15, 2025
- 0
-
Kom och var med i Seniorkraft en grupp för ett hälsosamt åldrande
Tillsammans med andra seniorer får man en härlig gemenskap, samt...
- Posted november 15, 2025
- 0
-
Nu inleds projekteringen på området där Sjöängsskolan tidigare låg
Markutvecklingsbolaget har nu köpt Sjöängsskolans tidigare kanslihus. där man nu...
- Posted november 15, 2025
- 0
-
Örebro överskrider nya nivåer för luftföroreningar
Örebro kommun överskrider båda de nivåer av luftföroreningar som är...
- Posted november 15, 2025
- 0






You must be logged in to post a comment Login