- Örebro Hockey gör förändringar i ledarstaben i jakten på trendvändning
- Kumla IBK stod för mirakel i Idrottshuset
- Lillåns P09-lag klara för SM-slutspel
- Festligt firande med högtidligt uppdrag
- Med ögonkirurgens blick på forskning
- Aktiviteter under sportlovet i Degerfors
- Elisabeth Thand Ringqvist till Örebro i veckan
- Charlotte Ollward tilldelades medalj av H.M. Konungen
- Ljuvlig jazz med NAIMA på Stå
- Företagsbesök hos MaryAnn’s Market i Kopparberg
Örebro HK kunde inte bryta Timrås vinstsvit
Arkivbild - Karl-Johan Sandberg
Örebro Hockey går ok just nu, då man hade två vinster med sig inför kvällens match mot Timrå IK i Behrn Arena. Även gästerna hade en fin svit på fyra raka med sig, en svit som Örebro tyvärr inte lyckades bryta.
….
Det har den absolut roligaste första perioden på hela säsongen, bra intensitet och väl avvägt spel från Örebro sida där man hade en ganska bra koll på Timrå. Med det sagt så saknades det inte några chanser under de första 20 minutrarna, jag räknade till ca fyra spektakulära lägen där bägge målvakterna stod för imponerande insatser. Inte illa för en 35-åring i form av Örebros målvakt Jhonas Enroth att röra sig på det sättet, något som verkligen behövs om man ska vara med i slutspelet. Första perioden slutade oavgjort.
….
Den andra perioden blev till en tillställning för Örebro, bara början där man mer eller mindre spelade stillastående var ingen bra indikation. Även om man fick fart på skridskorna blev det knappt bättre, för nu börjades det slarvas, kladdas med puck. Ja från att vara med spelmässigt, så var det Timrå som satt i förarsätet. I den 13 minuten under en avvaktande utvisning för Örebro, letade sig en puck in bakom Jhonas Enroth det var gästerna som var i ledning.
När det var tre minuter kvar av perioden kom Örebro upp i banan för att trycka på ordentligt i Timrås zon, men istället för att vara kliniska i sina avslut överspelade man istället. Där man gärna ville passa sig ända in i boxen, där hade det varit bättre med tidigare avslut med absolut mindre med motståndare på plats. När mittperioden var färdigspelad var Timrå i ledning.
….
Örebros spel i den tredje perioden lämnade en hel del att önska, det saknades intensitet och det såg riktigt trött ut. Timrås spel var inte heller det speciellt bra och med en gnutta mer energi och fysiskt spel hade Örebro varit med i spelet på ett annat sätt. I den 19 minuten valde Örebro att plocka ut sin målvakt Jhonas Enroth för att spela med en man mer på isen, något som inte hjälpte då Timrås Magnus Pääjärvi lyfte ut pucken från egen zon in i ett tomt Örebromål. Matchen slutade 2-0 till Timrå.
….
Nej, Örebro kunde fortsätta sin tidigare fina vecka, jag skrev det om den förra matchen att energin alternativt konditionen inte riktigt fanns där. Precis så såg det ut i den här matchen mot Timrå, där man var med hyfsat i den första perioden. Sen gick utför och stundtals försökte man sig på att dribbla stillastående, något man normalt med fart framåt. Med det sagt så tycker jag i alla fall att sett till veckans tre matcher är det ett fall framåt, att laget behöver mer matcher på sig att komma upp i nivå är solklart. Frågan är bara hur mycket träning man kan och vill lägga ner på att komma i den form man måste, för att vara på den nivå man måste för att vara med i toppen?
Positivt i alla fall sett till de lag man har runt omkring sig i tabellen är att laget man jagar Luleå på just nu säker play off förlorade, Rögle som ligger precis bakom förlorade. Jagande Malmö och MoDo möttes i lördagens omgång, där vann Malmö under ordinarie tid och har just nu 46 poäng där Örebro har 48. Så det är fortsatt riktigt jämt där nere.
Tajt hårt spelschema just nu för lagen i SHL, redan på tisdag 30 januari 2024 blir det spännande i Behrn Arena. Då tar Örebro sig an Rögle, ett Rögle som bara ligger ett poäng bakom Örebro på sista säkra play-off platsen
Matchfakta Örebro Hockey vs Timrå IK
Första perioden
- 15.59 Utvisning Timrå, två minuter Erik Andersson, Holding.
Den första perioden slutade 0-0.
Skottstatistiken för den första perioden Örebro Hockey 9 vs Timrå IK 5.
Andra perioden
- 32.09 Mål Timrå, 0-1 Axel Rindell.
Andra perioden slutade 1-0 till Timrå.
Skottstatistiken för den andra perioden Örebro Hockey 3 vs Timrå IK 9.
Tredje perioden
- 41.48 Utvisning Timrå, två minuter Emil Melander, Delay of game.
- 53.12 Utvisning Timrå, två minuter Albin Lundin, Tripping.
- 58.38 Målvakt ut Örebro.
- 59.49 Mål Timrå i tom målbur, 0-2 Magnus Pääjärvi.
Tredje perioden slutade 1-0 till Timrå.
Skottstatistiken för den tredje perioden Örebro Hockey 7 vs Timrå IK 5.
Matchen slutade Örebro Hockey 0 vs Timrå IK 2.
Skottstatistik matchen Örebro Hockey 19 vs Timrå IK 19.
Anders Olofsson, Sport | Hockey, Örebro
Örebronyheter
Related Posts
Latest News
-
Många ansöker om skuldsanering
Antalet ansökningar om skuldsanering ökar, drygt fyra av tio ansökningar...
- Posted februari 10, 2026
- 0
-
Viltolycksåret börjar sämre än på länge
Statistik från Nationella Viltolycksrådet, visar att det i januari 2026...
- Posted februari 10, 2026
- 0
-
Svenskarna flyr vintern – Gran Canaria åter sportlovsfavorit
Bokningarna inför sportlovet har ökat med 19 procent, där Gran...
- Posted februari 10, 2026
- 0
-
Nattens händelser från polisen
Nedan följer ett urval av de ärenden som polisen har...
- Posted februari 10, 2026
- 0
-
Det nya svenska medborgarskapet
Regeringen avser fatta beslut om en lagrådsremiss, med förslag som...
- Posted februari 10, 2026
- 0
-
Bedömning av terrorhotet 2026
Det främsta terrorhotet mot Sverige, utgörs fortsatt av ensamutförande våldsbejakande...
- Posted februari 10, 2026
- 0
-
Örebro Hockey gör förändringar i ledarstaben i jakten på trendvändning
Örebro Hockey står inför en kritisk period i säsongen och...
- Posted februari 9, 2026
- 0






You must be logged in to post a comment Login