- Årets betygsresultat för elever i årskurs 9 i Örebro kommuns skolor
- Ta ansvar i midsommartrafiken
- Burbage Maskin AB Årets Företagare i Askersunds kommun 2025
- Ljusnarsbergs kommun tecknar partneravtal med Samarkand2015 för att stärka näringslivet
- ”Trygga hem – utan våld” tar vid när Operation Beta avslutas
- Testa något nytt ta båten till badplatsen
- ÖrebroBostäder säljer fastigheten Tunnbindaren 18
- Terapidjur skapar glädje och trygghet på Karlskogas äldreboenden
- Ny barnbok sätter Degerfors på kartan
- Förskolan Solberga i Askersund invigd
Vaccinationstakten bland riskgrupperna bör öka

I nuläget har bara 40 procent av personerna som är 80 år och äldre, fått vårdosen av vaccinet mot covid-19. Även om smittspridningen just nu är låg måste regioner och kommuner öka takten, och nå ut till fler personer i riskgrupp för att vaccinerna ska ge ett gott skydd över tid.
Under våren 2024 rekommenderas en påfyllnadsdos med vaccin mot covid-19 till alla personer 80 år och äldre, samt personer 65 år och äldre med dagliga omsorgsinsatser. Folkhälsomyndighetens uppföljning av vaccinationsinsatsen nu i vår, visar att vaccinationstäckningen varierar stort i landet.
I några regioner har 65 procent vaccinerat sig, i andra regioner ligger andelen på drygt 10 procent.
– Vaccinationstäckningen är alldeles för låg i alldeles för många regioner. Det är nu upp till regionerna och kommunerna att snabbt öka takten i vaccinationsarbetet så att fler personer i riskgrupp kan få ett fortsatt skydd under sommaren och i samband med en eventuell tidig smittopp i höst. Det gäller att jobba aktivt med detta så att vaccinerna når ut till fler, säger socialminister Jakob Forssmed.
Enligt Folkhälsomyndigheten bidrar faktorer som personliga kallelser, hög tillgänglighet och att erbjuda ett bokningsförfarande till att fler personer i målgruppen vaccinerar sig.
– Risken för att bli allvarligt sjuk i covid-19 ökar med åldern och vaccinets skydd avtar dessutom snabbare hos äldre. Därför behöver personer i de här grupperna ta påfyllnadsdoser oftare. Även om vi de senaste veckorna sett att smittspridningen av covid-19 avtagit är det viktigt att de som rekommenderas vaccin tar detta. Att täckningen nu på sina håll ligger på strax över 10 procent är alldeles för lågt, säger äldre- och socialförsäkringsminister Anna Tenje.
Covid-19 är en allvarlig sjukdom och därför rekommenderas personer i dessa grupper att vaccinera sig. Personer 80 år och äldre, samt personer 65 år och äldre med dagliga omsorgsinsatser behöver fylla på vaccinet två gånger per år för att ha ett starkt skydd under hela året.
Vaccinationerna innebär lägre risk att hamna på sjukhus och avlastar därmed också hälso- och sjukvården.
Hälsa
Örebronyheter
Källa: Socialdepartementet
Related Posts
Latest News
-
Årets betygsresultat för elever i årskurs 9 i Örebro kommuns skolor
Betygsresultat för årskurs 9, visar att 77% av eleverna i...
- Posted juni 19, 2025
- 0
-
Ta ansvar i midsommartrafiken
Midsommar är årets största trafikhelg, torsdagen är en populär resdag...
- Posted juni 19, 2025
- 0
-
Burbage Maskin AB Årets Företagare i Askersunds kommun 2025
Hans och Mattias Wäcklén, ägare till Burbage Maskin AB, har...
- Posted juni 19, 2025
- 0
-
Ljusnarsbergs kommun tecknar partneravtal med Samarkand2015 för att stärka näringslivet
Ljusnarsbergs kommun har tecknat ett strategiskt partneravtal med AB Samarkand2015,...
- Posted juni 19, 2025
- 0
-
”Trygga hem – utan våld” tar vid när Operation Beta avslutas
Den 30 juni avslutas den nationella polisoperationen Beta, och arbetet...
- Posted juni 19, 2025
- 0
-
Två av tre har varit på midsommarfirande med för mycket alkohol
Två av tre har varit på ett midsommarfirande där det...
- Posted juni 19, 2025
- 0
-
Tioårig grundskola från hösten 2028
Riksdagen har beslutat om lagändringarna i regeringens proposition, En tioårig...
- Posted juni 19, 2025
- 0
You must be logged in to post a comment Login