- Berguv fick förtur på E.ONs bränsledepå i Örebro
- Järntorget blir sommartorg 2026
- Senioren Eva stöttar i skolan
- Hälften i Örebro län är bilberoende
- Vinnare på villamarknaden de senaste fem åren – Laxå har ökat mest i Örebro län
- Satsningar ska hjälpa fler företag från idé till verklighet
- Bildspecial – Studenkortegen 2026 – Örebro
- Äntligen Funkissommar 2026
- Starka exportföretag kan skapa nya jobb i Örebro län
- Nya projekt ska stärka företagens energiförsörjning och konkurrenskraft
Riksbankens räntebesked startskott för ökat resande
Arkivbild
Det ekonomiska läget har styrt resmönstret, och haft inverkan på svenskarnas resebeteenden de senaste åren. I och med dagens besked om räntesänkning från Riksbanken, öppnas dörren för ökat resande.
Då mer än en tredjedel av svenskarna uppger att de höjda boräntorna påverkat deras semesterresande, och 43 procent svarar att en förändrad ekonomi skulle få dem att göra fler utlandsresor under 2024, enligt resebyrån Tickets senaste SIFO-undersökning.
Resor har legat högt upp på svenskarnas prioritetslista, och semesterresandet har återhämtats kraftigt de senaste två åren. Trots det uppger 42 procent av svenskarna att de hade velat resa mer det senaste året, och ekonomin är den främsta anledningen till detta.
– Vi har sett en stor reslust bland svenskarna, där resor har prioriterats trots en ekonomisk ansträngd situation. Trots det uppger mer än hälften att de på ett eller annat sätt fått dra ner på eller anpassa sitt semesterresande på grund av den tuffa ekonomin, säger Sofia Eddelid, PR- och kommunikationsansvarig hos Ticket.
Det höga ränteläget har varit en av de största ekonomiska faktorerna som påverkat svenskarnas semesterresande, och 35 procent uppger i Tickets SIFO-undersökning att de höjda boräntorna har gjort att de dragit ner på semesterresandet. Med en stor förhoppning om sänkta boräntor möjliggör det att fler resenärer nu vågar boka in resor som tidigare har hållits tillbaka.
– Den grupp som avstått eller skurit ner på semesterresandet på grund av en ovisshet i vart det ökade ränteläget ska sluta, vågar kanske nu boka in sin efterlängtade sommarsemester när ens privata ekonomi framåt blir mer överskådlig och förutsägbar, säger Sofia Eddelid.
Ekonomi/Nöje
Örebronyheter
Källa: Ticket
Related Posts
Latest News
-
Utbildningen rustade oss inte för arbetslivet
I dagarna har tusentals unga vuxna tagit studenten eller examen,...
- Posted juni 7, 2026
- 0
-
Solresmålen där man får mest för pengarna
Många resmål är mer solsäkra än Sverige. Men vad kostar...
- Posted juni 7, 2026
- 0
-
Nya krav för svenskt medborgarskap träder i kraft
Igår på Sveriges nationaldag, trädde nya regler för svenskt medborgarskap...
- Posted juni 7, 2026
- 0
-
Arbetet för fria val och demokrati i Östeuropa stärks
Regeringen presenterar ett stödpaket med fokus på demokrati, samt fria...
- Posted juni 7, 2026
- 0
-
Berguv fick förtur på E.ONs bränsledepå i Örebro
När medarbetare på E.ONs bränsledepå i Örebro upptäckte att en...
- Posted juni 6, 2026
- 0
-
Järntorget blir sommartorg 2026
För andra året i rad kläs Järntorget in i sommarskrud,...
- Posted juni 6, 2026
- 0
-
Senioren Eva stöttar i skolan
Varje onsdag är Eva Resare med på svenskalektioner på Björkhagaskolan,...
- Posted juni 6, 2026
- 0






You must be logged in to post a comment Login