- Byggstart för Karlskogas nya badhus
- De tar över styret i Örebro studentkår
- Hela Smedsgården ska bli Stjärnmärkt
- Mingel – *Makeriet* Fredag 25 April 2025
- KIF Örebro förlorade mot IK Uppsala
- Naturbruksprogrammet bjuder in till fest
- Munhålecancer ökar ultraljud kan ge säkrare behandling
- Drönare flyger för framtidens Degerfors
- Idag börjar para-SM i bowling i Örebro
- Upprop för att skydda vetenskapens oberoende
Solrosor ger lysande insamlingsresultat

Foto: Catrine Haraldsson
Sedan 2021 har Barncancerfondens insamlingsinitiativ ”Solrosor i kampen mot barncancer”, genererat 2,4 miljoner kronor. Med årets rekordinsamling på över 1,8 miljoner kronor, har självplock av solrosor på gårdar runt om i landet resulterat i en insamling på närmare 4,3 miljoner kronor.
”Solrosor i kampen mot barncancer” är ett initiativ som vuxit fram efter att några enstaka gårdar runt om i Sverige började bjuda in allmänheten till självplock av sina blommor till förmån för Barncancerfonden.
På bara tre år har initiativet vuxit sig större och i år deltog över 80 gårdar från Medelpad i norr till Skåne i söder. Tillsammans har de genom att erbjuda självplock av solrosor till allmänheten samlat in över 1,8 miljoner kronor.
– Initiativet har verkligen tagit fart och responsen från såväl lantbrukare som allmänheten är helt fantastisk. Vi vill rikta ett varmt tack till alla odlare och alla privatpersoner som är med och bidrar i kampen mot barncancer. Med er hjälp kan vi fortsätta driva på utvecklingen så att fler barn överlever barncancer, och gör det utan medicinska eller sociala men för livet, säger Katarina Gustafsson, partneransvarig på Barncancerfonden.
Varje solros ger hopp
De positiva aspekterna med att odla solrosor är många. Blomsterängar är viktiga för att skapa en levande miljö för bin och andra insekter, inte minst för pollineringen. Genom att bjuda in allmänheten till självplock av solrosor och andra blommor och samtidigt skänka intäkterna till kampen mot barncancer blir dessa blomsterängar än viktigare.
Varje dag drabbas ett barn av cancer. Långt ifrån alla överlever. Men nu har något hänt, tack vare forskningen står vi på tröskeln till en barncancerrevolution. Ny forskning öppnar dörren för möjligheter vi inte vågat drömma om. Innovativa läkemedel, till exempel cell- och genterapier, börjar godkännas och nya tekniker möjliggör precisionsmedicin och mer individanpassade behandlingar.
– För att rädda fler barn till livet, och för att behandlingarna ska bli elakare mot cancern och snällare mot barnen, behövs ännu mer forskning och innovation. Därför hoppas vi att minst lika många gårdar vill vara med nästa år, avslutar Katarina.
Medverkande gårdar i Närke:
….
Stickninge Lantbruks solrosor
’Tångerås, Fjugesta, Stickninge Lantbruk har i skrivande stund samlat in 3 761 kronor.
För mer information – https://www.barncancerfonden.se/jag-vill-bidra/egen-insamling/alla-insamlingar/s/solrosor-for-barncancerfonden/
….
Boo Egendom solrosor
Hjortkvarn, Boo Egendom har i skrivande stund samlat in 1 182 kronor.
För mer information – https://www.barncancerfonden.se/jag-vill-bidra/egen-insamling/alla-insamlingar/b/boo-egendom-solrosor4/
….
Tysslinge Lantbruks solrosor
Vintrosa, Tysslinge Lantbruk har i skrivande stund samlat in 19 381 kronor.
För mer information – https://www.barncancerfonden.se/jag-vill-bidra/egen-insamling/alla-insamlingar/t/tysslinge-lantbruks-solrosor2/
Sverige
Örebronyheter
Källa: Barncancerfonden
Related Posts
Latest News
-
Byggstart för Karlskogas nya badhus
Det första spadtaget för byggnationen av Karlskogas nya badhus togs...
- Posted april 26, 2025
- 0
-
De tar över styret i Örebro studentkår
Albina Olausson blir ny ordförande i Örebro studentkår. Tillsammans med...
- Posted april 26, 2025
- 0
-
Hela Smedsgården ska bli Stjärnmärkt
Under hösten 2024 påbörjades en omfattande utbildningssatsning för personalen på...
- Posted april 26, 2025
- 0
-
Mingel – *Makeriet* Fredag 25 April 2025
*Makeriet* 2025.04.25 Fredag Stig in till Makeriet och stanna upp! Andas...
- Posted april 26, 2025
- 0
-
Krafttag för en trygg idrott
Riksidrottsstyrelsen föreslår flera betydande förändringar för att främja en trygg...
- Posted april 26, 2025
- 0
-
Illegal hantering av explosiva varor försvåras
Regeringen har i dag beslutat lagrådsremissen Explosiva varor – en...
- Posted april 26, 2025
- 0
-
Försäljning av allergimedicin för djur har ökat
Försäljningen av allergimedicin förskriven till djur har ökat med 54...
- Posted april 26, 2025
- 0
You must be logged in to post a comment Login