- Örebro SK har inte vunnit på 13 raka
- KIF visade vilka som var störst i stan
- Pridevecka på Lindesbergs stadsbibliotek
- Mingel – *Makeriet* Fredag 23 Maj 2025
- KAJ kommer till Humlehagen
- Ändrade avgiftstider i zon 2 införs i Örebro
- Första vänortsbesöket från Shepetivka
- Pilotprojekt i startgroparna för mobilt närsjukvårdsteam i norra länsdelen
- Blåsmusikens dag i Degerfors
- Ny metod kan bromsa åderförfettning i blodkärl
USÖ anpassar intensivvården under ett par veckor

USÖ anpassar intensivvården under ett par veckor i sommar, den ursprungliga planen att hålla åtta intensivvårdsplatser öppna under hela sommaren på Universitetssjukhuset Örebro (USÖ) har i sista stund ändrats.
Personalbrist gör att avdelningen under två veckor tvingas att reducera till sex platser.
”Men alla patienter som behöver IVA-vård i sommar kommer att tas om hand”, försäkrar verksamhetschef Peter Asplund.
Planeringen inför sommaren har pågått sedan i höstas och tidigare i sommar kunde man slå fast att platsantalet under sommaren skulle vara totalt 14 i länet, varav åtta platser på IVA i Örebro.
Men nu ändras IVA-planen. Orsaken till revideringen är att det skett förändringar i personalstyrkan de senaste veckorna berättar verksamhetschef Peter Asplund.
Minskning vecka 28-29 på USÖ
– Vi har värderat olika alternativ i syfte att vidmakthålla kapacitet på USÖ. Dels försökt utöka insatserna från de externa teamen, dels värderat möjligheten till ytterligare rotation från länsdelarna. Bedömningen är dock att en så omfattande omställning inte är vare sig önskvärd eller genomförbar under pågående semesterperiod.
– Vår egen personal har redan i dagsläget på frivillig basis bidragit med extrapass, vilket är en uppskattad och avgörande insats, säger Peter Asplund.
Verksamhetsledningen ser ingen annan lösning än att anpassa verksamheten genom att, under en begränsad period, reducera till sex IVA-platser på USÖ under veckorna 28 och 29.
Alla patienter tas omhand
Alla patienter som behöver intensivvård kommer att tas omhand, men minskningen av IVA-platser ger en del konsekvenser.
Betydelsen av den prioritering som alltid görs mot tillgängliga intensivvårdsplatser ökar. Det kan bli ett ökat antal transporter mellan de tre sjukhusen i regionen då vi behöver vårda de allra svårast sjuka på USÖ.
Vid en hög belastning vid länets alla tre sjukhus kan det bli aktuellt att transportera patienter till andra sjukhus i vår storregion.
Bedömningen om lämpligheten i en transport görs av ansvarig läkare med hänsyn till den enskilde patientens medicinska tillstånd.
Åter till 16 platser i höst
Vecka 30 återgår IVA på USÖ till sina ordinarie åtta platser. Efter semesterperioden går Lindesberg upp i sina normala fyra platser. Karlskoga fortsätter hålla sina fyra platser öppna vilket totalt ger 16 IVA-platser i länet till hösten.
Det pågår också ett strategiskt arbete med en översyn av dimensioneringen av intensivvården i länet utifrån hur behoven kan antas se ut på lång sikt.
Hälsa | Örebro
Örebronyheter
Källa: Region Örebro län
Related Posts
Latest News
-
Örebro SK har inte vunnit på 13 raka
Under lördagen tog sig Örebro SK an Östersunds FK på...
- Posted maj 24, 2025
- 0
-
The Pinks tvingas ställa in men firandet fortsätter
Det kultförklarade popbandet The Pinks, med rötter i Degerfors och...
- Posted maj 24, 2025
- 0
-
KIF visade vilka som var störst i stan
Den sjunde omgången av Elitettan 2025 bjöd på ett äkta...
- Posted maj 24, 2025
- 0
-
Pridevecka på Lindesbergs stadsbibliotek
Den 5 augusti startar Lindesbergs kommun årets Pridevecka för andra...
- Posted maj 24, 2025
- 0
-
Mingel – *Makeriet* Fredag 23 Maj 2025
*Makeriet* 2025.05.23 Fredag Stig in till Makeriet och stanna upp! Andas...
- Posted maj 24, 2025
- 0
-
Unga minst benägna att hjälpa grannar vid kris
Få svenskar är beredda att hjälpa sina grannar i krissituationer....
- Posted maj 24, 2025
- 0
-
Viktigt att känna till när styrelsens tillstånd krävs
Ombyggnation i bostadsrätt, viktigt att känna till när styrelsens tillstånd...
- Posted maj 24, 2025
- 0
You must be logged in to post a comment Login