- BIK Karlskoga utökade i tabellen
- Rock & Blues på Clarion Hotel Örebro
- Minnet av Förintelsen i fokus
- Polisen och Örebro kommun visar vägen för den som vill lämna kriminalitet
- Hällefors centrum detaljplan ute på granskning
- Kumla kommun erbjuder sommarjobb
- Örebroforskare på topplista sjunde mest citerade i världen
- Polisen söker försvunne Ove
- Gymnasieutbildningarna i Örebroregionen som leder till jobb
- Verksamheter i Örebro aktuella för nominering
Var femte svensk är helst sin egen chef
En av fem svenskar tycker att det är för många chefer på arbetsplatsen och lika många vill helst av allt vara sin egen chef. Det visar en Sifo-undersökning som konsultföretaget Kvadrat låtit göra.
Chefen har ett stort ansvar för att de anställda ska må bra på jobbet. Men många har starka åsikter om chefer, visar resultatet av Kvadrats nya Sifo-undersökning där över 1000 tjänstemän tillfrågats. Hälften av de tillfrågade tycker att de har en bra chef och 80 % är helt eller delvis nöjda med företagskulturen där de jobbar. Däremot tycker var femte att det finns för många chefer på arbetsplatsen.
Ett arbete utan chef kan kännas lockande. Var tionde svensk säger att de inte behöver någon chef och på frågan om man helst skulle vara sin egen chef svarar 17 procent ja.
Högst upp på listan över vad man önskar av en bra chef hamnar att få vara fri i sin yrkesroll, att få stöd i svåra situationer men även inspiration och någon som bidrar till arbetsglädje. Att ha en chef man kan lära sig av är viktigt för varannan person.
– Frihet är centralt för ett lyckligt yrkesliv och vi vet att lyckliga medarbetare presterar bättre. Därför är det chefens intresse att möjliggöra frihet. Men ökad frihet kräver även ökat ansvar, självledarskap och tillit till sina kollegor. Något som verkligen sattes på prov under pandemin, där många chefer säkert själva upplevde att deras roll utmanades, säger Isac Hellwig, ansvarig för Kvadrats innovations- och inkubatorverksamhet Inkubik.
Drömmen om eget företag
Var tredje (36 procent) person drömmer om att starta eget. De huvudsakliga drivkrafterna är att själva få bestämma vad de jobbar med, att ha mer frihet över sin egen tid och att förverkliga sig själv. De hinder man tycker står i vägen för att våga starta eget är i prioritetsordning ekonomisk risk, brist på affärsidé och att det inte är rätt tid just nu.
– Att få vara sin egen chef är drömmen för många. Ofta handlar det om att våga ta steget, framför allt ser vi i den här undersökningen att det finns många kvinnor och äldre som tvekar. I princip alla av de hundratals egenföretagare som jag stöttat genom åren ångrar i efterhand att dom inte tog klivet det tidigare, säger Isac Hellwig.
Siffror från Kantar Sifo-undersökning
Hur väl instämmer du i följande påstående? Jag har en bra chef | Instämmer helt |
47% |
Instämmer delvis |
38% |
|
Instämmer inte alls |
12% |
|
Tveksam/ vet ej |
4% |
Hur väl instämmer du i följande påstående? Vi har för många chefer på mitt företag |
Instämmer helt |
18% |
Instämmer delvis |
30% |
|
Instämmer inte alls |
43% |
|
Tveksam/ vet ej |
9% |
Hur väl instämmer du i följande påstående? Jag är helst min egen chef |
Instämmer helt |
17% |
Instämmer delvis |
47% |
|
Instämmer inte alls |
29% |
|
Tveksam/ vet ej |
7% |
Hur väl instämmer du i följande påstående? Jag behöver ingen chef |
Instämmer helt |
9% |
Instämmer delvis |
35% |
|
Instämmer inte alls |
52% |
|
Tveksam/ vet ej |
4% |
|
|
Viktigt |
Inte viktigt |
Vad önskar
du främst från en bra chef? |
Frihet i min yrkesroll |
89 % |
1 % |
Bollplank i svåra situationer |
88 % |
2 % |
|
Någon som inspirerar och skapar
arbetsglädje |
84 % |
3 % |
|
Stöttning för att jag ska må bra på jobbet |
81 % |
4 % |
|
Vägledning och styrning i mitt arbete |
64 % |
9 % |
|
Någon som jag kan lära av |
49 % |
18 % |
Om undersökningen
Undersökningen genomfördes i Kantar Sifos webbpanel under juni 2022. Totalt intervjuades 1161 personer i åldern 18-65 år som arbetar på kontor hela eller delar av sin arbetstid. Webbpanelen är riksrepresentativt rekryterad utifrån slumpmässiga urval. Det förekommer ingen självrekrytering i Sifos webbpanel. Undersökningen är del av en rapport som finns att läsa på Kvadrats webbplats: Det lyckliga arbetslivet.
Sverige
Örebronyheter
Källa: Kvadrat
Related Posts
Latest News
-
Kortet utan spärrar
Majblommans innovation för fri kollektivtrafik till barn och ungdomar, här...
- Posted januari 21, 2025
- 0
-
Trump lockar unga svenskar till USA
Donald Trump väcker blandade känslor bland svenskarna. En ny undersökning...
- Posted januari 21, 2025
- 0
-
Skillnader mellan inrikes och utrikes födda ska mätas
För att förbättra möjligheterna till uppföljning av regeringens integrationspolitik, har...
- Posted januari 21, 2025
- 0
-
Internationella rödakorskommittén (ICRC) underlättar frigivningen av tre gisslan och 90 fångar
Internationella rödakorskommittén (ICRC) underlättade frigivningen och överföringen av tre gisslan...
- Posted januari 21, 2025
- 0
-
BIK Karlskoga utökade i tabellen
Med sju raka vinster i ryggen kom BIK Karlskoga till...
- Posted januari 20, 2025
- 0
-
Rock & Blues på Clarion Hotel Örebro
Nu är det dags för årets första Rock & Blues...
- Posted januari 20, 2025
- 0
-
Minnet av Förintelsen i fokus
År 2025 har det gått 80 år sedan Auschwitz-Birkenau befriades....
- Posted januari 20, 2025
- 0
You must be logged in to post a comment Login