- Tisdagsklubben på Svalan – en öppen mötesplats för en meningsfull fritid
- Villaeffekten nytt bidrag för småhusägare
- Tekniskt fel hos Valmyndigheten åtgärdat – förtidsröstningen fortsätter som vanligt
- Tobias Baudin och Teresa Carvalho besöker Örebro
- Huggorm i Örebro i topp i naturfototävling för Wikipedia
- Dialogdag med barnens tankar i fokus
- Pris-trädet har fått sina första löv
- Gruppträning för patienter med cancersjukdom
- Försök med digitala röstlängder i Hallsbergs kommun
- BIK Karlskoga vann över AIK
26 områden med betydande risk för översvämning identifierat
Bild: MSB
MSB har uppdraget att identifiera områden i Sverige där det finns en betydande översvämningsrisk. I en ny översyn har MSB identifierat 26 områden med betydande översvämningsrisk, varav Gävle, Sundsvall, Eskilstuna, Västerås och Varberg är nya områden.
Identifiering av områden med betydande översvämningsrisk görs enligt förordning (2009:956) om översvämningsrisker och är en del av Sveriges arbete med att genomföra EU:s översvämningsdirektiv. Översyn och identifiering sker enligt direktivet vart sjätte år. Senast en motsvarande översyn gjordes var 2018 och då identifierades 25 områden.
En översyn av områden har utförts längs Sveriges större vattendrag och sjöar samt utefter kusten. I översynen har MSB även identifierat områden där det finns en betydande risk för översvämningar vid skyfall. Arbetet utgör en viktig del i samhällets klimatanpassningsarbete och i arbetet med att minska skador på människor, egendom och miljö i Sverige. Områdena är geografiskt spridda i hela Sverige, från Haparanda i norr till Falsterbo i söder.
Totalt har:
- 15 områden längs vattendrag och sjöar har identifierats,
- 17 områden har identifierats vid havet,
- 10 områden har identifierats med betydande översvämningsrisk vid skyfall.
Elva områden är särskilt utsatta
Elva områden i landet är dessutom utsatta för betydande översvämningsrisk från fler än en typ av översvämning. Vid fem utav dessa områden kan betydande konsekvenser uppstå vid översvämning från både närliggande vattendrag, kust och skyfall.
– Flera av områdena är samma som förra gången, men några har tagits bort och några har lagts till, Nytt i denna översyn är att MSB även tittat på översvämningsrisk från skyfall. Förra gången var det bara riskområden vid sjöar, vattendrag och havet. Fem nya områden har tillkommit, främst på grund av uppdaterat underlag för vattendrag- och kustöversvämning, men också på grund av att MSB nu räknar med risker kopplat till skyfall, säger Maja Coghlan, handläggare på MSB.
De elva områdena är: Göteborg, Kristianstad, Norrköping, Stockholm, Halmstad, Kalmar, Malmö, Uppsala, Uddevalla, Gävle och Sundsvall.
Fem nya områden
Ett av de områden som har tillkommit är Gävle. Gävle är identifierat utifrån översvämningsrisk från både vattendrag, hav och skyfall, området har även tidigare drabbats av betydande översvämningar. Fyra områden har tagits bort, ett exempel är Kungsbacka som inte längre är identifierat på grund av nytt underlag och en ny urvalsprocess.
– Även fast ett område tagits bort, eller inte är identifierat med betydande översvämningsrisk, kan det fortfarande ske översvämningar där och det kan fortfarande finnas en känd översvämningsproblematik. De 26 områden som är identifierade är de områden i Sverige som ur ett nationellt perspektiv bedömts få störst konsekvenser av en översvämning utifrån påverkan på befolkningen, människors hälsa, miljön, kulturarvet och ekonomisk verksamhet, säger Maja Coghlan.
Översynen visar på att det finns många människor som bor i de identifierade områdena och att även många samhällsviktiga verksamheter kan påverkas om det blir översvämningar. Bland annat visar översynen att drygt en halv miljon människor i Sverige bor inom de 26 översvämningshotade områdena.
Sett ur ett internationellt perspektiv är Sverige förhållandevis väl förskonat från översvämningar.
– Översvämningar inträffar regelbundet i Sverige och med de klimatförändringarna som vi ser ut att gå till mötes så kan dessa förväntas ske med en ökad frekvens. Detta visar på hur viktigt det är att arbeta med översvämningsrisker för att reducera både befintliga risknivåer och anpassa samhället till nuvarande, och med klimatförändringarna, kommande översvämningsrisker, säger Maja Coghlan.
Nya identifierade riskområden:
- Eskilstuna
- Gävle
- Sundsvall
- Varberg
- Västerås
Identifierade områden med betydande översvämningsrisk:
- Eskilstuna
- Falsterbo, Skanör, Höllviken, Ljunghusen
- Falun
- Gävle
- Göteborg
- Halmstad
- Haparanda
- Helsingborg
- Jönköping
- Kalmar
- Karlshamn
- Karlskrona
- Karlstad
- Kristianstad
- Landskrona
- Malmö
- Norrköping
- Stockholm
- Sundsvall
- Trelleborg
- Uddevalla
- Uppsala
- Varberg
- Västerås
- Ystad
- Örebro
Områden som inte identifierats med betydande översvämningsrisk:
- Alingsås
- Borås
- Kungsbacka
- Stenungssund.
Sverige
Örebronyheter
Källa: MSB
Related Posts
Latest News
-
Tisdagsklubben på Svalan – en öppen mötesplats för en meningsfull fritid
Den 1 september är det höstpremiär för Tisdagsklubben – en...
- Posted september 4, 2026
- 0
-
Villaeffekten nytt bidrag för småhusägare
Från och med den 1 september 2026 kan du som...
- Posted september 4, 2026
- 0
-
Tekniskt fel hos Valmyndigheten åtgärdat – förtidsröstningen fortsätter som vanligt
Under natten till idag fredag upptäcktes ett tekniskt fel i...
- Posted september 4, 2026
- 0
-
Avskaffa nuvarande system med oberoende skiljeman
Hyresgästföreningen kräver att systemet med oberoende skiljeman avskaffas i dess nuvarande form....
- Posted september 4, 2026
- 0
-
Sveriges cybersäkerhet ska stärkas med AI
Regeringen avser att ge Försvarets radioanstalt (FRA) och Försvarsmakten, i...
- Posted september 4, 2026
- 0
-
Childhoodpriset hyllar högstadielärare
Nu öppnar nomineringen till Childhoodpriset 2026, som i år hyllar...
- Posted september 4, 2026
- 0
-
Gen Z ställer högre krav på semestern
Medan yngre hotellgäster efterfrågar fler bekvämligheter på rummet, uppger nästan...
- Posted september 4, 2026
- 0






You must be logged in to post a comment Login