- BIK Karlskoga föll i förlängningen
- Degerfors IF fick med sig en poäng borta mot AIK
- Markus Krunegård till Conventum Club 700 Örebro
- Låna en konsertbiljett på biblioteket
- Fästingsäsongen närmar sig
- Forte finansierar nätverk för dövblindforskning
- Hela Människan i Nora fortsätter kampen mot ensamhet
- Uppföljande för skadade i samband med skjutning i Örebro
- Sommarens snyggaste budgetnyheter
- Utvisningar fällde Örebro HK
Bättre sent än aldrig att rädda Arbetsförmedlingens kontor

Regeringens budgetproposition innebär att Arbetsförmedlingen får 1 miljard kronor i tillskott under nästa år, bland annat för att stärka den lokala närvaron. Fackförbundet ST ser det som en delseger i arbetet med att återupprätta Arbetsförmedlingens förmåga att hantera den ökade arbetslösheten.
ST välkomnar också regeringens satsning på civilt försvar, en bekräftelse på statsförvaltningens avgörande samhällsfunktion vid allvarliga kriser.
– Det har varit uppenbart att Arbetsförmedlingen inte har fått rätt förutsättningar att hantera effekterna av coronapandemin. Det går inte att svälta en myndighet som har en helt avgörande funktion på dagens arbetsmarknad, i synnerhet lokalt. Därför är det helt logiskt att regeringen nu vill öka anslaget. Men man borde ha kunnat göra detta redan i de tidigare ändringsbudgetarna, säger Britta Lejon, förbundsordförande för Fackförbundet ST.
ST har vid upprepade tillfällen påtalat behovet av att Arbetsförmedlingen kan upprätthålla sin lokala närvaro i många kommuner. Samtidigt har myndigheten haft ett sparbeting på sig, vilket skulle innebära att ännu fler uppsägningar var att vänta. Regeringens budgetförslag innebär nu att myndigheten sent omsider kan komma sätta upp skylten igen på många av de orter där kontoren stängdes under 2019.
– Nu gäller det att pengarna verkligen används på det sättet, och inte går till omfattande digitala lösningar istället. Arbetsförmedlingens lokala närvaro är oerhört viktig för de arbetssökande i allra störst behov av stöd och även för många kommuner som nu har en mycket hög arbetslöshet, säger Britta Lejon.
Regeringen föreslår att Statens Institutionsstyrelse (SiS) ska få 110 miljoner kronor nästa år för att förbättra arbetsmiljö och säkerhet, något som ST inom SiS påtalat behovet av vid ett flertal tillfällen. ST anser också det är ett välkommet besked att karensdagen inte återinförs, liksom att den förbättrade a-kassan behålls. Budgetsatsningarna på välfärdens institutioner är nödvändiga utifrån den situation som pandemin har medfört.
Flera myndigheter får också del av satsningen på att bygga upp ett nytt civilt försvar. Coronapandemin har tydliggjort behovet av att samhället har en beredskap att hantera omvälvande händelser.
– Alla myndigheter berörs inte av detta men jag tycker ändå att man kan se satsningen på ett civilt försvar som ett erkännande av hur viktig statsförvaltningen är som helhet. Krismedvetenheten visar också den unika roll man har som statstjänsteman – när det verkligen gäller, säger Britta Lejon.
Det som däremot saknas är tydliga besked om vad regeringen tänker göra med de nya stambanorna för järnvägen.
– Den ekonomiska krisen vi hamnat i är ju samtidigt ett tillfälle att initiera stora infrastruktursatsningar. Att bygga nya stambanor för höghastighetståg skulle bidra både till många arbetstillfällen och ett ekonomiskt uppsving på längre sikt, säger Britta Lejon.
Regionalt
Örebronyheter
Källa Fackförbundet ST
Fackförbundet ST kommenterar budgeten
Related Posts
Latest News
-
BIK Karlskoga föll i förlängningen
Under fredagskvällen var det åter dags för toppmöte i Hockeyallsvenskan...
- Posted februari 14, 2025
- 0
-
Degerfors IF fick med sig en poäng borta mot AIK
Äntligen drar fotbollssäsongen 2025 igång, det gör den med en...
- Posted februari 14, 2025
- 0
-
Markus Krunegård till Conventum Club 700 Örebro
Den 7 februari släppte landets kreativa urkraft Markus Krunegård sitt...
- Posted februari 14, 2025
- 0
-
Låna en konsertbiljett på biblioteket
Nu lanserar Region Örebro län ”Fribiljetten”, ett nytt samarbete med...
- Posted februari 14, 2025
- 0
-
Fästingsäsongen närmar sig
Rör du dig i skog och mark? Då tillhör du...
- Posted februari 14, 2025
- 0
-
Kökrock på Västerleden i Örebro
En kökrock har inträffat på Västerleden i Örebro, där två...
- Posted februari 14, 2025
- 0
-
Forte finansierar nätverk för dövblindforskning
Forskaren Moa Wahlqvist inom Region Örebro län har beviljats 437...
- Posted februari 14, 2025
- 0
You must be logged in to post a comment Login