- Krisande Örebro SK förlorade igen
- Sommarjobbare i Örebro lågavlönade
- Fysisk träning som behandling för adhd nu sprids Lenas forskning internationellt
- VA-läcka i Åbytorp vattnet stängs av
- 75 år av fart och folkfest på Gelleråsen Arena
- Ny gästbrygga på plats i Lindessjön
- Arkeologi, byggnadsvård, barockmusik och slöjd under sommaren på Siggebohyttan
- Naturskyddsföreningen i Örebro län får stöd
- Bara sex procent tror på majoritet av elbilar till 2030
- Hålrum, identitet och feministisk kraft, Åsa Jungnelius på Örebro konsthall
Ensamhet och isolering vanligast

Ensamhet och isolering vanligast bland unga och de äldsta, besvär av ensamhet och isolering är vanligast bland unga vuxna och de äldsta. Det visar nya siffror från Folkhälsomyndighetens nationella befolkningsundersökning, Hälsa på lika villkor.
I undersökningen uppger nästan var fjärde (23 procent) i befolkningen 16 år och uppåt att de besväras av ensamhet och isolering. Men det skiljer sig mellan olika åldersgrupper: En av tre unga vuxna (16-29 år) uppger att de besväras av ensamhet och isolering. Bland de äldsta, 85 år och äldre, uppger 40 procent av kvinnorna och nära 30 procent av männen, att de besväras av ensamhet och isolering.
– Fler kvinnor i de äldre åldersgrupperna känner sig ensamma och isolerade. Ensamhet är också vanligare bland personer som har en lägre inkomst och bland dem som inte yrkesarbetar, säger Sara Fritzell, utredare på Folkhälsomyndigheten.
Det är första gången som frågor om ensamhet och isolering ställs i undersökningen Hälsa på lika villkor.
Ofrivillig ensamhet kan dels handla om att man har färre relationer än man skulle önska, dels att man saknar någon att dela djupare tankar och känslor med trots att man har människor runt om sig.
Viktigt att kunna anförtro sig
I åldern 16–44 år svarar dubbelt så många män som kvinnor att de saknar någon att anförtro sig åt, enligt Hälsa på lika villkor. Ensamhet kan göra att man känner sig otrygg, övergiven och nedstämd. Ofrivillig ensamhet kan alltså påverka vår psykiska hälsa negativt. Ensamhet kan också ha inverkan på den fysiska hälsan samtidigt som fysisk ohälsa i sig kan vara en riskfaktor för ensamhet, särskilt för äldre.
Ensamhet går att bryta
Mycket av det viktiga arbete som påverkar möjligheter till delaktighet, inkludering och gemenskap bedrivs i kommuner och civilsamhälle. Det finns en del konkreta saker man kan göra själv för att minska ensamhet, med det finns också saker vi som medmänniskor kan göra för varandra.
– Ensamhet går att bryta. Vi kan som medmänniskor hjälpa varandra genom att vara uppmärksamma på om någon verkar ensam eller utanför. Det gör stor skillnad att vi hör av oss till varandra, bjuder med den som inte har en egen krets av vänner eller familj och ser till att saker som vi gör gemensamt inte utestänger någon på grund av ekonomiska skäl. Vi behöver också prata om ensamhet som ett samhällsproblem för att minska känslan av skam många upplever kopplat till ensamhet, säger Sara Fritzell, utredare på Folkhälsomyndigheten.
På Folkhälsomyndighetens webbplats dinpsykiskahälsa.se finns tips och råd om vad du kan göra för att bryta din egen eller någon annans ensamhet. Webbplatsen är en del av myndighetens arbete för att öka kunskapen om psykisk hälsa, och ska ge bättre förutsättningar för fler att må bättre. Syftet är också att förebygga ohälsa och självmord.
Hälsa
Örebronyheter
Källa Folkhälsomyndigheten
Related Posts
Latest News
-
Viktiga behandlingsråd till vården vid covid-19
Covid-19 kan fortfarande orsaka allvarlig sjukdom eller död, hos äldre...
- Posted juni 14, 2025
- 0
-
Regeringens godkännande av Talgagruvan sätter mänskliga rättigheter på spel
Regeringens klartecken för Talga-gruvan i Vittangi är ännu ett exempel,...
- Posted juni 14, 2025
- 0
-
Krisande Örebro SK förlorade igen
Under fredagskvällen tog Örebro SK emot Sandvikens IF hemma på...
- Posted juni 13, 2025
- 0
-
Sommarjobbare i Örebro lågavlönade
I Örebro har sommarjobbarna bland de lägsta inkomsterna i landet,...
- Posted juni 13, 2025
- 0
-
Fysisk träning som behandling för adhd nu sprids Lenas forskning internationellt
Forskare Lena Axelsson Svedell har de senaste dagarna befunnit sig...
- Posted juni 13, 2025
- 0
-
VA-läcka i Åbytorp vattnet stängs av
VA-läcka i Åbytorp, vattnet stängs av ikväll 21:00 den 13...
- Posted juni 13, 2025
- 0
-
75 år av fart och folkfest på Gelleråsen Arena
Gelleråsen Arena i Karlskoga fyller i år 75 år och...
- Posted juni 13, 2025
- 0
You must be logged in to post a comment Login