- Jämlikhetsgruppen får hedersomnämnande
- Tilda fick nya perspektiv och erfarenheter efter VFU i Spanien
- 125 miljoner till kultur i Örebro län
- Dags att ansöka om skolskjuts inför läsår 26/27 i Degerfors kommun
- Dags att söka vägbidrag för 2025 i Askersunds kommun
- Fler länsinvånare ska ta steget in på arbetsmarknaden genom samarbete
- Stand-up sessions på Makeriet våren 2026
- Ekonomisk kris hotar framtiden för KIF Örebro
- Yrkesmässa i Lekeberg igen
- Fira Sverigefinnarnas dag med Lindesbergs kommun
Fler omkommer i trafiken allvarlig utveckling
Arkivbild
År 2023 ser ut att bli det värsta trafikåret på åtminstone fem år, varnar Transportstyrelsen. Fram till oktober har 194 personer omkommit i den svenska vägtrafiken. Flest omkomna har suttit i en personbil och det är denna kategori som ökat mest jämfört med förra året.
– Utvecklingen går åt fel håll. Beslutsfattarna har tagit trafiksäkerheten för given och inte anslagit medel för nödvändig förvaltning och utveckling av vägnätet. Den saktfärdiga utbyggnaden av mitträcken, det eftersatta underhållet och alla farliga vägavsnitt är saker som bör åtgärdas för att utvecklingen ska gå åt rätt håll, säger Tony Gunnarsson, sakkunnig i trafiksäkerhet på Riksförbundet M Sverige.
För att dödsolyckorna i Sverige ska minska krävs också ökad polisiär närvaro i trafiken, enligt Riksförbundet M Sverige.
– Runt var fjärde dödsolycka är alkohol- eller drogrelaterad i Sverige, vilket är en hög andel sett till jämförbara länder. Tyvärr har antalet polisiära nykterhetskontroller minskat kraftigt över tid. Antalet kontroller måste öka så att fler påverkade förare kan tas ur trafiken och fler avskräckas från körning under alkoholpåverkan, säger Tony Gunnarsson.
Det som historiskt gjort Sverige till världsledande inom trafiksäkerhet är utöver utvecklad infrastruktur satsningar på att sprida kunskap om trafiksäkert beteende inom skola och civilsamhälle. På senare år har bättre bilar med hög krocksäkerhet och anti-sladdsystem bidragit till att färre omkommer i trafiken.
Runt 30 procent av de omkomna på vägarna har kört bilar som är 17 år gamla eller äldre. Om bilar som är äldre än 20 år gamla skrotades ut skulle minst 30 liv om året räddas, enligt Trafikverket.
– Vi skulle vilja se satsningar på en skrotningspremie, återinförd klimatbonus och borttagen skatt på trafikförsäkringen så att fler har råd att byta upp sig till en nyare bil. Då skulle färre dö i trafiken. Just nu går utvecklingen åt andra hållet i det att den svenska fordonsflottan blir äldre och att utskrotningen minskat över tid, säger Tony Gunnarsson.
Sverige
Örebronyheter
Källa: M Sverige
Related Posts
Latest News
-
Man misshandlade kvinna i Örebro
Polisen fick in samtal om en man som hade slagit...
- Posted februari 18, 2026
- 0
-
Jämlikhetsgruppen får hedersomnämnande
Jämlikhetsgruppen inom Miljöavdelningen tilldelas ett hedersutnämnande för sitt långsiktiga och...
- Posted februari 18, 2026
- 0
-
Tilda fick nya perspektiv och erfarenheter efter VFU i Spanien
Erfarenheterna från verksamhetsförlagd utbildning (VFU) utomlands gav lärarstudenten Tilda Fransson...
- Posted februari 18, 2026
- 0
-
125 miljoner till kultur i Örebro län
Den 13 februari beslutade Region Örebro läns kulturnämnd, att fördela...
- Posted februari 18, 2026
- 0
-
Bilister i olycka i Hagaberg i Lindesberg
SOS-alarm meddelade att två bilar var inblandade i en olycka,...
- Posted februari 18, 2026
- 0
-
Dags att ansöka om skolskjuts inför läsår 26/27 i Degerfors kommun
Är ditt/dina barn i behov av skolskjuts inför nästa läsår...
- Posted februari 18, 2026
- 0
-
Dags att söka vägbidrag för 2025 i Askersunds kommun
Bidrag till enskild väg utan statsbidrag måste sökas för varje...
- Posted februari 18, 2026
- 0






You must be logged in to post a comment Login