- Låna en konsertbiljett på biblioteket
- Fästingsäsongen närmar sig
- Forte finansierar nätverk för dövblindforskning
- Hela Människan i Nora fortsätter kampen mot ensamhet
- Uppföljande för skadade i samband med skjutning i Örebro
- Sommarens snyggaste budgetnyheter
- Utvisningar fällde Örebro HK
- Så fortsätter arbetet efter det allvarliga våldsdådet på Campus Risbergska
- Vanor hinder för lärare att lära av varandra
- Sportlovsaktiviteter i Degerfors
Folkhälsomyndigheten föreslår begränsat antal besökare i affärer

För att minska risken för trängsel på handelsplatser, och därmed minska risken för spridning av covid-19, föreslår Folkhälsomyndigheten att begränsa antalet personer som samtidigt får vistas i en butik eller ett varuhus till 500.
Folkhälsomyndigheten har enligt covid-19-lagen rätt att besluta om smittskyddsåtgärder på handelsplatser, bland annat om begränsning av antalet kunder och besökare. En handelsplats är till exempel en butik eller ett varuhus.
Sedan tidigare gäller regeln att butiken måste ha en yta på minst 10 kvadratmeter per person som släpps in. I butiker och varuhus med stora lokaler kan det ändå uppstå trängsel kring enskilda platser inne i lokalerna och vid in- och utpassering. Därför avser Folkhälsomyndigheten att sätta en övre gräns för antalet personer som samtidigt får befinna sig inne på en handelsplats. Förslaget innebär att maxantalet aldrig får överstiga 500 personer, oavsett handelsplatsens yta.
Folkhälsomyndigheten föreslår också att handelsplatser måste vidta åtgärder för att besökare ska handla ensamma och inte i grupp. Det kan till exempel handla om att aktivt informera om att kunder ska besöka butiken på egen hand. Personer i behov av stöd samt barn är undantagna från uppmaningen att gå in i butiker en och en.
Förslagen har skickats på remiss till myndigheter och branschorganisationer. De nya reglerna föreslås träda ikraft den 6 mars 2021.
Hälsa | Länet/Lokalt
Örebronyheter
Källa: Folkhälsomyndigheten
Related Posts
Latest News
-
Låna en konsertbiljett på biblioteket
Nu lanserar Region Örebro län ”Fribiljetten”, ett nytt samarbete med...
- Posted februari 14, 2025
- 0
-
Fästingsäsongen närmar sig
Rör du dig i skog och mark? Då tillhör du...
- Posted februari 14, 2025
- 0
-
Kökrock på Västerleden i Örebro
En kökrock har inträffat på Västerleden i Örebro, där två...
- Posted februari 14, 2025
- 0
-
Forte finansierar nätverk för dövblindforskning
Forskaren Moa Wahlqvist inom Region Örebro län har beviljats 437...
- Posted februari 14, 2025
- 0
-
Hela Människan i Nora fortsätter kampen mot ensamhet
Hela Människan i Nora fortsätter kampen mot ensamhet, fler aktiviteter...
- Posted februari 14, 2025
- 0
-
Uppföljande för skadade i samband med skjutning i Örebro
Fem av de personer som skadades i samband med skjutningen...
- Posted februari 14, 2025
- 0
-
Föräldrar måste ta större ansvar när utbildningen brister
En stor mängd 15-åringar rör sig i trafiken med moped,...
- Posted februari 14, 2025
- 0
You must be logged in to post a comment Login