- Sex raka vinster för BIK Karlskoga
- A Magic Night på Conventum Kongress
- Tillsammans skapar de film för vita duken
- Nya rekommendationer för ökat skydd mot HPV-orsakad cancer
- Optimerad metod förbättrar simuleringar av kvantsystem
- Företagsbesök hos Bergslagens Fight Club
- Ny taxa 2025 för prövning och tillsyn inom miljöbalkens område
- Thåström till Conventum Arena
- Nu flyttar Regionens administrativa verksamheter till Regionhuset
- Karlskoga kommun uppmärksammar mästerskapssegrare
Många bra satsningar – men senfärdigt
I torsdags presenterade Trafikverket sin plan för framtida satsningar på infrastrukturen motsvarande drygt 700 miljarder kronor över tolv år. I planen finns positiva besked för Örebro län, men det saknas också välbehövliga satsningar för att uppnå klimatmålen.
Trafikverkets plan sträcker sig över perioden 2018-2029 och den innehåller förslag på åtgärder i den statliga infrastrukturen på vägar, järnvägar samt sjö- och luftfart. I planen lägger Trafikverket ett stort fokus på järnvägen för att på så sätt underlätta för pendlare som godstransporter. I Örebro län märks detta genom bland annat satsningar på bangårdarna i Laxå och Frövi.
– Det är positivt att Trafikverket ser de stora behoven i några av våra järnvägsknutpunkter som Laxå och Frövi, säger Mats Gunnarsson (MP), ordförande i Region Örebro läns nämnd för samhällsbyggnad.
Ökning av lastbilstransporter uteblir
I Laxå kommer satsningen på bangården att vara ett lyft för såväl resenärernas säkerhet som kapaciteten att ta emot tåg.
– Och i Frövi innebär de satsningar som planeras ett lyft för industrin, logistikbranschen och trafiksäkerheten. Det förhindrar till exempel en ökning av lastbilstrafiken med drygt 4 000 transporter per år, säger Anders Ceder (S), vice ordförande i nämnden för samhällsbyggnad.
Oförståelig fördröjning
Dubbelspåret söder om Hallsberg fördröjs dock tre år.
– Det är bekymmersamt att utvecklingen av järnvägen kring Hallsberg inte fullföljs snabbt nog. Att skjuta på dubbelspåret söder ut från Hallsberg är totalt oförståeligt då det länge har varit ett av de högst prioriterade objekten från näringslivets transportråd, och som länge stått på Mälardalslänens gemensamma önskelista, säger Mats Gunnarsson.
Dubbelspåret på Mälarbanan finns inte med som en del av planen, vilket leder till svårigheter att integrera Stockholm med Mälarregionen.
Satsning på riksväg 50
När det kommer till vägnätet är satsningen på riksväg 50 ett positivt besked för länet.
– Bra satsningar på vägarna och på järnvägssystemet är väldigt viktiga för vårt län, och det är synd att vissa förslag ligger för sent i planperioden. Men det är glädjande att riksväg 50 söder om Askersund finns med i planen, den måste bli färdig, säger Anders Ceder.
Satsningar möter inte klimathotet
Totalt omfattar planen satsningar på drygt 700 miljarder kronor, men det kommer enligt Trafikverket inte att räcka för att uppnå Sveriges klimatmål.
– Ur ett storregionalt och nationellt perspektiv räcker inte förslagen för att möta klimathotet. För att uppnå klimatmålen kommer det att krävas styrmedel utanför den nu presenterade planen, säger Mats Gunnarsson.
Trafikverket förslag skickas nu på remiss där kommuner, regioner och andra intressenter kommer lämna sina synpunkter. Därefter arbetar regeringen om förslaget och fattar beslut under våren
Länet
Örebronyheter
Related Posts
Latest News
-
Nu kraftsamlar samhället i ett Nato-sponsrat projekt
Nu kraftsamlar samhället i ett Nato-sponsrat projekt, för att lösa...
- Posted januari 15, 2025
- 0
-
Skärpta krav för svenskt medborgarskap
Igår tog migrationsminister Johan Forssell betänkandet ”Skärpta krav för svenskt...
- Posted januari 15, 2025
- 0
-
Sex raka vinster för BIK Karlskoga
BIK Karlskoga kom till spel borta mot Nybro Vikings med...
- Posted januari 14, 2025
- 0
-
Man körde bil utan körkort
Man utan körkort stoppad efter att ha kört bil på...
- Posted januari 14, 2025
- 0
-
Inbrott i bostad i Örebro
Inbrott i bostad i Örebro anmält till polisen, anmälare kontaktar...
- Posted januari 14, 2025
- 0
-
A Magic Night på Conventum Kongress
Mannen, myten, magikern Labero är tillbaka med en stor Sverigeturné!...
- Posted januari 14, 2025
- 0
-
Tillsammans skapar de film för vita duken
Under en termin samarbetar studenter vid Filmprogrammet på Örebro universitet,...
- Posted januari 14, 2025
- 0
You must be logged in to post a comment Login