- Örebro kommun värst drabbat av naturskador
- Åtal väckt för två fall av grov misshandel i Hallsberg
- Lagerhaus verksamhet fortsätter som vanligt
- Örebros jakt räckte inte ända fram
- Entréskolan vinnar av Skolutmaningen 2024
- Vittnen sökes i samband med trafikolycka
- Hyrorna klara för LIBOs hyresgäster
- Seger i gårdagens derby för Kumlas Damer
- Ändrade egenavgifter för Serviceresor
- Ny forskning förbättrar behandlingen av korsbett hos barn
Positiv försäljningsutveckling i februari
Försäljningen i dagligvaruhandeln ökade med 7,4 procent under februari 2024, jämfört med samma månad 2023, enligt branschorganisationen Svensk Dagligvaruhandels Dagligvaruindex.
Kalendereffekten för februari beräknas till 3,8 procent, vilket är den högsta under 2024. Den kalenderkorrigerade försäljningsutvecklingen uppgick därmed till 3,6 procent under februari månad.
Inflationen för livsmedel och alkoholfria drycker uppgick under februari till 1,2 procent, jämfört med samma månad föregående år enligt SCB:s Konsumentprisindex. Det gör att den prisjusterade försäljningsutvecklingen i dagligvaruhandeln kan estimeras till 6,2 procent.
Justerat för både prisökning och kalenderkorrigering estimeras försäljningsutvecklingen under månaden till 2,5 procent.
– För tredje månaden i rad ökar omsättningen rensat för inflation i dagligvaruhandeln. Detta kan vara ett tecken på en hushållsekonomisk förbättring, men man ska också notera att kalendereffekten var extra hög eftersom februari hade en extra försäljningsdag till följd av skottåret, säger Karin Brynell, vd på Svensk Dagligvaruhandel.
Försäljningsutvecklingen i butik uppgick i februari till 7,3 procent jämfört med samma månad i fjol. Försäljningen i e-handeln ökade under månaden med 9,8 procent. Hemleverans ökade med 10,9 procent och upphämtning i butik ökade med 8,4 procent. E-handelns andel av dagligvaruförsäljningen uppgick i februari till 4,7 procent.
– Inflationen för livsmedel och alkoholfria drycker uppgick till 1,2 procent enligt SCB, vilket är betydligt lägre än den övergripande inflationen på 4,5 procent och första gången på drygt två år som nivån är under inflationsmålet. Jämfört med i januari står livsmedelspriserna i princip stilla enligt SCB:s statistik. Det är positivt, men det är fortfarande för tidigt att dra några långtgående slutsatser om hur året kommer att utveckla sig och det ekonomiska läget är fortfarande ansträngt för både konsumenter och handlare, avslutar Karin Brynell.
Ekonomi
Örebronyheter
Källa: Svensk Dagligvaruhandel
Related Posts
Latest News
-
Örebro kommun värst drabbat av naturskador
Naturorsakade skador väntas öka med klimatförändringarna, där Örebro kommun var...
- Posted januari 17, 2025
- 0
-
Åtal väckt för två fall av grov misshandel i Hallsberg
Åklagaren har i dag väckt åtal mot en 20-årig man,...
- Posted januari 17, 2025
- 0
-
Fortsatt höga vinster i fjärrvärmebranschen
Trots att produktionskostnaderna ökat kraftigt de senaste åren, har många...
- Posted januari 17, 2025
- 0
-
Bara två av fem husägare litar på kommunens åtgärder för extremväder
Naturorsakade skador väntas öka med klimatförändringarna. En ny Sifo-undersökning från...
- Posted januari 17, 2025
- 0
-
Lagerhaus verksamhet fortsätter som vanligt
Lagerhaus AB inleder företagsrekonstruktion för att säkra framtiden, verksamheten fortsätter...
- Posted januari 17, 2025
- 0
-
Rekordstort intresse för att sälja på Tradera
Januari är känt som årets fattigaste månad. Med en fortsatt...
- Posted januari 17, 2025
- 0
-
Nattens händelser från polisen
Nedan följer ett urval av de ärenden som polisen har...
- Posted januari 17, 2025
- 0
You must be logged in to post a comment Login