- IKEA lanserar nya produkter för det smarta hemmet
- Fritidsbanken öppnar i centrala Örebro
- Örebro kommun vill veta vad elever och vårdnadshavare tycker om skolan
- Urpremiär av dansföreställningen ”Alice i Underlandet”
- La Bohème livesänds på biografer i länet
- Utvecklad digitalisering kan göra svenska myndigheter mer effektiva
- Här är de vanligaste klimatriskerna för Örebro läns villaägare
- Stort intresse för att prova på studentlivet i Örebro
- Region Örebro läns kulturpris 2025 till Michael Horvath
- Ungdomsidrotten i Örebro län får över en miljon kronor
Svenska hushåll spenderar allt mindre på livsmedel
Arkivbild
Mat på bordet har i alla tider varit en nödvändighet. Men trots att en kraftigt ökad köpkraft hos svenska hushåll har inneburit att hushållen över tid ökat sin konsumtion, har andelen de spenderar på livsmedel och alkoholfria drycker samtidigt minskat rejält.
Det visar en ny rapport Svensk Dagligvaruhandel tagit fram och som publiceras idag.
I början av 1900-talet uppgick livsmedelsutgifterna för ett svenskt genomsnittshushåll till 44 procent av de totala inkomsterna, samma siffra år 1952 var 33 procent. Idag utgör den bara cirka 13 procent av hushållens totala utgifter. Internationellt syns liknande tendenser som i Sverige.
De flesta jämförbara europeiska länder har precis som Sverige upplevt långsiktig ekonomisk tillväxt och därmed större disponibla inkomster, medan en allt lägre andel läggs på livsmedel.
– Om vi hade lagt lika stor andel på livsmedel i dag som vi gjorde i början av 1900-talet hade hushållens utgifter för mat varit cirka 16 000 kr per månad. I stället köper hushåll idag livsmedel för ungefär 4 600 kr per månad, och har i stället ökat sin konsumtion av andra varor där den enskilt största delen går till boende. Men trots att dagligvaruhandeln idag tar en mindre andel av hushållens totala konsumtion är det viktigt att förstå att totalkonsumtionen har vuxit så pass mycket att livsmedelsbranschen också växer, säger Karin Brynell, vd Svensk Dagligvaruhandel.
Den största andelen av den disponibla inkomsten läggs i dag på boendet, som i snitt står för 24 procent av hushållens utgifter. Bland övriga stora kostnadsposter finns också rekreation och kultur, bland annat representeras av datorer och böcker, som står för 12 procent.
Transporter och fordon står för 12 procent och övriga varor och tjänster, bland annat representeras av personliga hygienartiklar och försäkringar, står för 11 procent. Restauranger, caféer, hotell och annan övernattningsservice står för 7 procent. Den disponibla hushållsinkomsten har växt med cirka 70 procent mellan 1995 och 2022.
Ekonomi
Örebronyheter
Källa: Svensk Dagligvaruhandel
Related Posts
Latest News
-
Rekordökning av e-handelspaket, utlandshandeln driver tillväxten
Svenskarna näthandlar som aldrig förr, och allt oftare från utlandet....
- Posted november 7, 2025
- 0
-
IKEA lanserar nya produkter för det smarta hemmet
Med fokus på belysning, sensorer och styrning lanserar IKEA 21...
- Posted november 7, 2025
- 0
-
Rymdstyrelsen bygger broar mellan civil och militär rymdteknik
Rymdstyrelsen har nu avslutat innovationsutlysningen 2025, inom det nationella programmet...
- Posted november 7, 2025
- 0
-
Människor från 200 länder samlas i Amnesty-kampanj för frihet
I december 2025 samlas människor i över 200 länder för...
- Posted november 7, 2025
- 0
-
Fritidsbanken öppnar i centrala Örebro
Nu är det klart att Fritidsbanken i Markbacken kommer att...
- Posted november 6, 2025
- 0
-
Örebro kommun vill veta vad elever och vårdnadshavare tycker om skolan
Varje år gör Örebro kommun en undersökning för att få...
- Posted november 6, 2025
- 0
-
Urpremiär av dansföreställningen ”Alice i Underlandet”
Dansensemble Rosea Dans arbetar just nu med ett koreografiskt verk...
- Posted november 6, 2025
- 0






You must be logged in to post a comment Login