- BIK Karlskoga föll i Nobelhallen
- Norra Brunn Comedy på Makeriet
- Lek och rörelse i Brickebacken
- Nora satsar på framtiden – ungdomar blir aktivitetsvärdar i äldreomsorgen
- Förebyggande stöd och ökad trygghet – därför är anhörigrådgivningen viktig
- Dags att nominera Årets handledare 2026
- Karlskoga siktar framåt – både lokalt och globalt
- Marcus Ericsson bröt i Long Beach
- Kvarteret Hållstugan i final till Allmännyttans bästa bygge 2026
- Så blir hösten vid Örebro universitet
Två miljarder kronor i nytt stöd från IFU till Ukraina
Arkivbild
International Fund for Ukraine (IFU) som Sverige är en bidragande partner till, har meddelat om ett nytt stödpaket på 150 miljoner pund (175 miljoner euro, två miljarder kronor) för att stärka Ukrainas militära kapacitet.
Paketet består av en del på drygt 950 miljoner kronor till förstärkt luftförsvar och en del på drygt en miljard kronor till förstärkta maritima förmågor.
IFU är en brittiskt ledd fond som samlar ekonomiskt stöd från partnerländer för att anskaffa prioriterad materiel från industri för snabb leverans till Ukraina. Hittills uppgår fonden till över 900 miljoner pund, motsvarande 12,2 miljarder kronor, som har samlats in från Storbritannien, Norge, Nederländerna, Danmark, Sverige, Litauen, Island, Australien och Nya Zeeland.
– Det är avgörande för Ukraina att få tillgång till mer materiel för att försvara sig mot Rysslands angrepp. Det här stödet gör att vi tillsammans med andra länder stärker Ukrainas luftvärn samt maritima förmågor. Med öppna farleder för handel i Svarta havet stärks den ukrainska ekonomin vilket och ökar resurserna som behövs för att försvara landet, säger försvarsminister Pål Jonson.
Paketet är uppdelat i två delar; Luftförsvar och förstärkt maritim förmåga
Luftförsvar
Paketet innehåller 70 miljoner pund i luftförsvarsutrustning. Investeringen syftar till att skydda trupperna vid frontlinjen, civila och viktiga industriella platser från Rysslands attacker.
Specifika komponenter i paketet är luftförsvarsradar och motmedel mot obemannade luftburna system (C-UAS).
Maritima förmågor
80 miljoner pund kommer att gå till att stärka Ukrainas maritima förmåga. Nästan 30 procent av Rysslands Svartahavsflotta har skadats eller förstörts av Ukrainas flotta under kriget. Detta stöd kommer att förstärka Ukrainas maritima förmåga ytterligare.
Det maritima paketet inkluderar mindre båtar, spaningsdrönare, obemannade ytfarkoster, explosiva drönare och obemannade undervattensfarkoster för minröjning.
Ekonomi
Örebronyheter
Källa: Försvarsdepartementet
Latest News
-
BIK Karlskoga föll i Nobelhallen
Under måndagen var det dags för Hockeyallsvenskans finalserie att invadera...
- Posted april 20, 2026
- 0
-
Elskoterförare och bilist i olycka
En olycka inträffade på Hedgatan i Örebro, SOS-alarm meddelade att...
- Posted april 20, 2026
- 0
-
Bilist körde påverkad
En patrull stoppar och kontrollerar en personbil i Vivalla Örebro,...
- Posted april 20, 2026
- 0
-
Norra Brunn Comedy på Makeriet
Makeriet & Livescen Scandinavia AB presenterar Stand-up sessions i samarbete...
- Posted april 20, 2026
- 0
-
Lek och rörelse i Brickebacken
Den 28 april öppnar Grankottens hjulpark, en ny aktivitetsyta i...
- Posted april 20, 2026
- 0
-
Nora satsar på framtiden – ungdomar blir aktivitetsvärdar i äldreomsorgen
Nora kommun tar ett nytt grepp för att möta framtidens...
- Posted april 20, 2026
- 0
-
Förebyggande stöd och ökad trygghet – därför är anhörigrådgivningen viktig
Marina Schyrman har jobbat som anhörigrådgivare inom Askersunds kommun i...
- Posted april 20, 2026
- 0






You must be logged in to post a comment Login