- Markus Krunegård till Conventum Club 700 Örebro
- Låna en konsertbiljett på biblioteket
- Fästingsäsongen närmar sig
- Forte finansierar nätverk för dövblindforskning
- Hela Människan i Nora fortsätter kampen mot ensamhet
- Uppföljande för skadade i samband med skjutning i Örebro
- Sommarens snyggaste budgetnyheter
- Utvisningar fällde Örebro HK
- Så fortsätter arbetet efter det allvarliga våldsdådet på Campus Risbergska
- Vanor hinder för lärare att lära av varandra
Inflationen i Sverige har fallit tillbaka tydligt

Inflationen har fallit tydligt och bedöms fortsätta falla framöver, samtidigt väntas arbetslösheten fortsätta att stiga. Den dämpade tillväxten, i kombination med svaga arbetsmarknadsutsikter, innebär att svensk ekonomi bedöms vara i en lågkonjunktur till och med 2025.
Det konstaterar Finansdepartementet i en ny prognos för den ekonomiska utvecklingen.
– Inflationsbekämpningen ger resultat. Vi ser en tydligt fallande inflation i både Sverige och omvärlden. Men läget i svensk ekonomi är fortsatt svårt med en svag tillväxt och en låg efterfrågan på arbetskraft. Med en fallande inflation ökar regeringens handlingsutrymme, men det är fortfarande viktigt att ha beredskap för att inflationen kan öka igen, säger finansminister Elisabeth Svantesson.
Energipriserna bidrar nu till att dämpa inflationen. Det beror på att elpriserna är lägre än för ett år sedan samtidigt som drivmedelspriserna är lägre efter att regeringen sänkte reduktionsplikten och drivmedelsskatterna.
Kärninflationen har även den fallit men är fortfarande för hög, främst på grund av stigande tjänstepriser. Inflationen bedöms dock fortsätta sjunka i både Sverige och omvärlden, och i Sverige väntas inflationsmålet nås under året.
Aktiviteten i svensk ekonomi har varit dämpad under en längre tid, och räntekänsliga delar av ekonomin såsom hushållens konsumtion och bostadsinvesteringar har tyngt BNP-tillväxten. Även om tillväxten väntas tillta något i år bedöms ekonomin fortsatt vara i en lågkonjunktur.
Sammantaget bedömer Finansdepartementet att svensk BNP ökar med 0,7 procent i år och 2,5 procent 2025. Utvecklingen i svensk ekonomi följer i stora drag den bild som tecknades i samband med decemberprognosen.
– Vi bedömer att lågkonjunkturen håller i sig till och med 2025, säger finansminister Elisabeth Svantesson.
På den svenska arbetsmarknaden är efterfrågan på arbetskraft låg och antalet företag som går i konkurs har ökat tydligt. Den svaga efterfrågan har gjort att sysselsättningen har minskat och väntas fortsätta minska 2024.
Detta bidrar till att arbetslösheten väntas fortsätta öka under 2024 och uppgå till 8,3 procent. Ett fortsatt dämpat läge på arbetsmarknaden väntas leda till att arbetslösheten blir hög även 2025.
Pressträff onsdag 20 mars 2024
Ekonomi
Örebronyheter
Källa: Finansdepartementet
Related Posts
Latest News
-
Markus Krunegård till Conventum Club 700 Örebro
Den 7 februari släppte landets kreativa urkraft Markus Krunegård sitt...
- Posted februari 14, 2025
- 0
-
Låna en konsertbiljett på biblioteket
Nu lanserar Region Örebro län ”Fribiljetten”, ett nytt samarbete med...
- Posted februari 14, 2025
- 0
-
Fästingsäsongen närmar sig
Rör du dig i skog och mark? Då tillhör du...
- Posted februari 14, 2025
- 0
-
Kökrock på Västerleden i Örebro
En kökrock har inträffat på Västerleden i Örebro, där två...
- Posted februari 14, 2025
- 0
-
Forte finansierar nätverk för dövblindforskning
Forskaren Moa Wahlqvist inom Region Örebro län har beviljats 437...
- Posted februari 14, 2025
- 0
-
Hela Människan i Nora fortsätter kampen mot ensamhet
Hela Människan i Nora fortsätter kampen mot ensamhet, fler aktiviteter...
- Posted februari 14, 2025
- 0
-
Uppföljande för skadade i samband med skjutning i Örebro
Fem av de personer som skadades i samband med skjutningen...
- Posted februari 14, 2025
- 0
You must be logged in to post a comment Login