- Punktering satte stopp för Marcus Ericsson
- Stark insats trots förlust när Degerfors föll mot AIK
- Oavgjort för Örebro SK när nyförvärven vädrades
- Stora skillnader i antalet lagade tänder Örebro i topp
- Vissa läkemedel kan ge allvarliga biverkningar vid vätskebrist
- Risk för skyfall i norra delarna av länet
- Anonym insats av Marcus Ericsson
- The Boppers till Stadsträdgården
- Örebro bästa kommun i Närke
- Miljonvinst på Keno till spelare i Lindesberg
Rabatt och grupptryck får fler att välja hälsosam mat

Sänkt pris och tydliga budskap om att andra väljer nyttiga alternativ är de effektivaste metoderna för att få fler att välja hälsosam mat i butiken, det visar en ny undersökning med insatser i matbutiker som gjorts på uppdrag av Cancerfonden och Hjärt-Lungfonden.
Resultatet av undersökningen blev att barnfamiljers konsumtion av nyttigare brödsorter ökade med omkring 60–200 procent.
– Våra matvanor spelar roll för vår hälsa och det är hög tid att inse att vad vi väljer att äta påverkas av den miljö vi lever i. Idag är ohälsosam mat, läsk och godis både billigare, mer tillgängligt och kommer i ett större utbud än för bara några decennier sen. Och det i sin tur påverkar vilka val vi gör till exempel i matbutiken, säger Ulrika Årehed Kågström, generalsekreterare för Cancerfonden.
För att ta reda på hur butiksmiljön kan påverka barnfamiljer att göra mer hälsosamma val har Cancerfonden och Hjärt-Lungfonden låtit göra en undersökning med beteendeförändrande insatser i tre livsmedelsbutiker. I undersökningen testades flera olika tekniker för att öka försäljningen av nyttigare bröd bland annat placering, skyltning och sänkt pris:
- Att framhäva och ge rabatt på nyttigare bröd ökade försäljningen med 198 procent.
- En ny placering och tydlig skyltning som lyfte fram nyttiga bröd som är populära bland andra barnfamiljer ökade försäljningen med 64 procent.
- Att framhäva nyckelhålsmärkta bröd i en särskild placering gav dock ingen ökad försäljning.
– Ohälsosamma matvanor är en av de främsta riskfaktorerna för cancer och hjärt-kärlsjukdom. Den här undersökningen visar att vi med relativt enkla medel kan få fler att välja nyttigare alternativ i matbutiken. Genom att göra det lättare att välja rätt kan vi förebygga våra vanligaste folksjukdomar, säger Kristina Sparreljung, generalsekreterare för Hjärt-Lungfonden.
Samtidigt varnar Folkhälsomyndigheten om att våra matvanor försämras och att hälsoklyftorna mellan olika grupper växer. Sverige befinner sig just nu i början av en lågkonjunktur och de höga matpriserna har fått var tredje svensk att exempelvis köpa mindre frukt. Fyra av tio köper mindre färska grönsaker – och minskningen är störst bland de med lägst inkomster, visar ny statistik från Livsmedelsverket.
– Att hälsoklyftorna växer är inte värdigt ett välfärdsland som Sverige. För att vända trenden krävs ett tydligt politiskt ledarskap och insatser från hela samhället. Att göra det enklare för människor att göra hälsosamma val i livsmedelsbutiken är ett enkelt sätt att stärka folkhälsan och minska hälsoklyftorna, säger Kristina Sparreljung.
Hälsa | Sverige
Örebronyheter
Källa: Cancerfonden
Related Posts
Latest News
-
Punktering satte stopp för Marcus Ericsson
Under söndagskvällen kördes det andra Indycar racet på Iowa Speedway...
- Posted juli 13, 2025
- 0
-
Stark insats trots förlust när Degerfors föll mot AIK
Under söndagen tog sig Degerfors IF an AIK på Strawberry...
- Posted juli 13, 2025
- 0
-
Oavgjort för Örebro SK när nyförvärven vädrades
Under söndagen spelade Örebro SK en träningsmatch mot Östersunds FK...
- Posted juli 13, 2025
- 0
-
Stora skillnader i antalet lagade tänder Örebro i topp
Trots att många tandproblem kan förebyggas med god munhygien och...
- Posted juli 13, 2025
- 0
-
Vissa läkemedel kan ge allvarliga biverkningar vid vätskebrist
Sommaren är här och många suktar efter avkopplande dagar i...
- Posted juli 13, 2025
- 0
-
Risk för skyfall i norra delarna av länet
Från natten till söndag och fram till söndag kväll finns...
- Posted juli 13, 2025
- 0
-
Sex miljoner kronor borta över en natt
Bedrägerier har blivit ett växande gissel för småföretagare, oavsett om...
- Posted juli 13, 2025
- 0
You must be logged in to post a comment Login