- BIK Karlskoga tog klar seger
- Nu blir det enklare att se resultat från livsmedelskontroller
- Sju nya forskningsprojekt ska utveckla förskolor och skolor i Örebroregionen
- Gör skillnad för barn och unga bli Senior i skolan
- Det finns godhjärtade kristdemokrater
- Svårare komma tillbaka vid stressrelaterad sjukskrivning
- Allt för odlingssäsongen finns på Rusta
- Rickard Axdorff ny generalsekreterare för Branschföreningen Svensk Torv
- Åklagare väcker talan efter dödsolycka på företag i Örebro
- Nya svar om psykotisk depression
Ju mer mobbning desto mer psykiska besvär
Bild: Friends
Psykisk ohälsa är ett stort problem bland unga idag. Vart fjärde barn i åldern 10-18 år har återkommande psykiska besvär. Årets Friendsrapport visar att det finns ett tydligt samband mellan mobbning och psykisk ohälsa hos barn och unga.
Av de barn som utsätts för kränkningar flera gånger i veckan har 70 procent återkommande psykiska besvär.
– Läget är allvarligt vad gäller barn och ungas mående, och att få bukt med mobbningsfrågan skulle ha en betydande inverkan på den psykiska hälsan hos Sveriges barn. Politiker och ansvariga för skolan har ett stort jobb framför sig för att säkra barns trygghet. Den goda nyheten är det finns beprövade verktyg för hur man minskar mobbning. Metoder och lösningar finns – men resurser och prioriteringar måste till, säger Maja Frankel, generalsekreterare Friends.
Rapporten visar att det är nära dubbelt så vanligt att elever med NPF (neuropsykiatrisk funktionsnedsättning) är utsatta för mobbning. De har också en högre grad av psykiska besvär.
Det är tre gånger så vanligt att elever som identifierar sig som HBTQI+ är utsatta för mobbning. Av de elever som identifierar sig som HBTQI+ har 59 procent återkommande psykiska besvär.
Friends driver flera krav mot beslutsfattare:
– För att vända utvecklingen behövs en kommission mot mobbning som tar ett samlat grepp och som kan föreslå skarpa åtgärder. Vi kräver också att det blir fler kuratorer i skolan. Elevhälsan har en oerhört viktig roll när det gäller barns trygghet och psykiska hälsa, säger Maja Frankel.
Friendsrapporten 2023 – mobbning och psykisk ohälsa
- Vart fjärde barn 10-18 år har återkommande psykiska besvär.
- 14 procent av mellanstadieeleverna och 11 procent av högstadieeleverna rapporterar att de har utsatts för mobbning.
- Av de barn som oftast utsätts för kränkningar – flera gånger i veckan – har 70 procent återkommande psykiska besvär.
- Det är nära dubbelt så vanligt att elever med NPF (neuropsykiatrisk funktionsnedsättning) är utsatta för mobbning. Av elever med NPF är det 40 procent som har återkommande psykiska besvär – att jämföra med 24 procent bland de som inte har det.
- Det är tre gånger så vanligt att elever som identifierar sig som HBTQI+ är utsatta för mobbning. Av de som identifierar sig som HBTQI+ har 59 procent återkommande psykiska besvär – jämfört med 27 procent bland de elever som inte gör det.
- Mobbning är en riskfaktor för att utveckla psykisk ohälsa som vuxen.
Hälsa
Örebronyheter
Källa: Friends
Related Posts
Latest News
-
BIK Karlskoga tog klar seger
Under onsdagen åkte BIK Karlskoga till Västerås för att ta...
- Posted januari 14, 2026
- 0
-
Bilist körde in i vägräcke på Riksväg 51
En singelolycka inträffade på Riksväg 51 norrgående strax norr om...
- Posted januari 14, 2026
- 0
-
Berusad man utgav sig för att vara polis
Man misstänkt för föregivande av allmän ställning i Örebro där...
- Posted januari 14, 2026
- 0
-
Kvinna körde påverkad under tidig kväll
Polispatrull stoppade under tidig kväll en bilist i Örebro. Föraren,...
- Posted januari 14, 2026
- 0
-
Nu blir det enklare att se resultat från livsmedelskontroller
En ny funktion på orebro.se, gör det enklare att se...
- Posted januari 14, 2026
- 0
-
Sju nya forskningsprojekt ska utveckla förskolor och skolor i Örebroregionen
Kan Minecraft lära elever om NO och SO? Det ska...
- Posted januari 14, 2026
- 0
-
Man stal i butik under eftermiddagen
Väktare konfronterar en man som misstänktes för ringa stöld i...
- Posted januari 14, 2026
- 0






You must be logged in to post a comment Login